Novinky

E-shop 
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security.
 
ESET Online Scanner ZADARMO
ESET NOD32 Antivirus
ESET Smart Security
eMail Marketing

web-foto_zemolez_geestone---kopia

Zimolez kamčatský -Lonicera camtschatica (Sevast.) Pojark

Lonicera caerulea var.camtschatica Pojark. (angl. „honeysuckle, sweetberry", nem. „maibeere ",poľsky „suchodrzew jadalny, jagoda kamczacka", rus. žimolosť sinnaja

     Zimolez kamčatský, často lidově nazývaný také sibiřská či čukotská borůvka vůbec nepatří mezi borůvky, ale do rodu Lonicera - Zimolez. Původně roste v chladných oblastech Sibiře, severovýchodní Asii (Sachalin, Kamčatka) a patří k mimořádně mrazuvzdorným ovocným druhům jak v dřevě tak i v květu. Květy snášejí bez poškození mráz až -7 oC.
     Na Slovensku ho lze úspěšně pěstovat na celém území včetně vyšších horských poloh ať už pro produkci ovoce nebo i kombinovaně pro užitkovo-okrasné účely, hlavně živé ploty. Předností tohoto méně známého, ale zajímavého druhu ovoce jsou jeho poměrně nízké nároky na pěstování, odolnost vůči nemocem a rané dozrávání plodů. Plody zimolezu kamčatského patří mezi první rané letní ovoce, které dozrává v podmínkách jižného Slovenska už ve třetí dekádě května. Bobule mají podlouhlý, cylindrický tvar a jsou po dozrání modrofialové podobně jako plody borůvky, také i postupně dozrávají. Plody zimolezu lze konzumovat v čerstvém stavu, tady jsou vhodnější plody odrůd bez hořké příchutě, taktéž se dají zmražovat i sušit, zpracovat na džemy, šťávu, sirupy i víno.

Odrody vhodné na vysázení 
Dlinnoplodna - bobule mají výraznejší protáhlý tvar a předností této odrůdy jsou sladkokyselé plody bez hořké příchutě. Bobule jsou velikostně proměnlivé i hmotnostně méně vyrovnané.
Wojtek - zajímavá velmi raná ale i úrodná odrůda. Vytváří rozloženější keře dorůstající do výšky 1,5 m.
Atut - poloraná odrůda, se sladšími plody s hořkou příchutí, bobule po dozrání tak neopadávají jako u jiných odrůd, velmi vhodná pro zahrádkáře. Keře jsou rozložené, dorůstající do výšky 1,5 m. Dobrý opylovač pro odrodu Duet.
Duet - polopozdní odrůda vyššího vzrůstu se sladkokyselými, málo hořkými plody. Bobule jsou velké, válcovitého tvaru, rovnoměrnější, dozrávající a po dozrání málo opadávají na rozdíl od většiny odrůd. Velmi vhodná do zahrádek. Z množství odrůd jsou ještě zajímavé Čelabinka, Vološebnica, Siniglaska i slovenské Altaj a Amur.